Podsumowanie

Uczniowie z Ramsowa na Warmii podsumowali akcję „Było wysypisko, jest uroczysko”. – W naszej okolicy akcja się udała. Śmieci jest mniej niż w zeszłym roku – cieszyli się młodzi ludzie.

Pamiętam, tu w zeszłym roku stała wersalka. A tam muszla klozetowa – Bartek, gimnazjalista z Ramsowa nie opisuje wygląda domu, w którym kiedyś mieszkał. Tak w czerwcu zeszłego roku wyglądał fragment lasu w Nadleśnictwie Wipsowo na Warmii. – To było prawdziwe wysypisko. Teraz to miejsce spokojnie można już nazwać uroczyskiem – wtórowali mu jego koledzy z klasy. Uczniowie z Ramsowa spotkali się 26 maja z leśnikami z Wipsowa w miejscu, w którym w zeszłym roku rozpoczęli lokalną odsłonę ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Było wysypisko, jest uroczysko". – Przez ten rok sporo się zmieniło. Śmieci zniknęły nie tylko z tego lasu, ale mniej ich jest także w samej wsi. Potwierdza to także ankieta, którą przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Ramsowa – podkreślali uczniowie.

Rok temu leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo do ogólnopolskiej akcji „Było wysypisko, jest uroczysko" zaprosili uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ramsowie. Pomysł był prosty:  pokazać uczniom kawałek lasu, który miejscowa ludność wyjątkowo chętnie zamienia w nielegalne wysypisko odpadów, a następnie w obecności młodych mieszkańców Ramsowa posprzątać teren. Dalsze zadanie należało do młodzieży: przez niemal rok mieli oni prowadzić bloga, w którym opisywali, jak nielegalne wysypisko odpadów zmienia się w uroczysko. Równocześnie uczniowie prowadzili inne działania, które miały zniechęcić okoliczną ludność do wyrzucania śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Udokumentowali na przykład, jak wygląda wiejskie boisko po piłkarskim meczu. Pokazywali dorosłym, jak segregować odpady. I ta praca u podstaw, naprawdę się sprawdziła.

 

Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

 

UWAGA!!!
Wyniki ogólnopolskiej akcji "Było wysypisko, jest uroczysko"!

Wyróżnienie dla zespołu prowadzącego blog „Nie ma kozaka na Ramsowiaka”
Zespół Szkół Niepublicznych i Placówek w Ramsowie