„Drzewo Roku”

Można już głosować na „Drzewo Roku” w konkursie, którego organizatorem jest klub Gaja. Wśród finalistów jest drzewo z Warmii i Mazur. To ponad trzystuletni cis, którego przed pewną śmiercią uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo.

Aby zagłosować na cisa z Wipsowa wystarczy wejść na stronę http://www.drzeworoku.pl/ i kliknąć na drzewo opisane jako „Cis z wolą życia". To drzewo rzeczywiście zasłużyło na taką nazwę.

Przypomnijmy, latem 2011 roku nad Nadleśnictwem Wipsowo na Warmii przeszła potężna wichura. Jej ofiarą był m.in. ponad 300-letni cis. Pomnikowe drzewo runęło na ziemię. Leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo przeprowadzili wtedy spektakularną – relacjonowaną przez media – akcję ratunkową. Przy pomocy ciężkiego sprzętu podnieśli drzewo i ustabilizowali je przy pomocy specjalnie zbudowanego rusztowania. Potem przez blisko dwa tygodnie leśnicy z Wipsowa walczyli o każdy dzień życia drzewa. Codzienne podlewanie je wodą. I udało się! Cis, choć nie jest już tak imponujący, jak przed pamiętną wichurą, nadal rośnie. Klub Gaja organizator ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2014" postanowił uhonorować „Cisa z wolą życia" i umieścił to drzewo wśród szesnastu tegorocznych finalistów konkursu. To jedyny drzewo z Warmii i Mazur, które znalazło się w finale. O tym, które drzewo wygra konkurs zdecydują internauci. Głosowanie odbędzie się w czerwcu, ale już teraz warto dowiedzieć się więcej o cisie. To przecież najstarszy, chroniony gatunek w Polsce. Te i inne ciekawostki o cisach można znaleźć na specjalnie przygotowanej przez Nadleśnictwo Wipsowo stronie internetowej zwipsowa.pl

 

UWAGA!!!
Nasz „Cis z Wipsowa” w finałowym konkursie zajął IV miejsce, serdecznie gratulujemy!!!